En Ucuz Domain Nereden Alınır? (2021 + Güncel)
e
sv

En Ucuz Domain Nereden Alınır ?

avatar

Volkan

 • e 0

  Mutlu

 • e 1

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Ucuz Domain Nasıl Satın Alınır?

Bir web sitesi oluşturmak ve yayınlamak her zaman ucuz maliyetli bir iş değildir. Bu maliyetten tasarruf edebilmek için En Ucuz Domain Nereden Alınır ? sorusuna yanıt aradık. Çoğu insan, bir siteyi kurmak ve çalıştırmak için ne kadar para ödemek zorunda olduklarının farkında değil. Kendi web sitenizi oluşturma konusunda kendinizden emin değilseniz bu konuda bilgili birine yardım etmesi için ödeme yapmanız gerekecektir. Sonrasında sitenizi kurmak için barındırma ve alan adı kaydı var. Sitenizin boyutuna ve özelliklerine bağlı olarak, maliyetleri oldukça hızlı bir şekilde artmaya başlayabilir.

Genel giderlerinizden tasarruf etmenin bir yolu, ucuz alan adı satın almaktır.

Alan adı sitenizin en önemli kısımlarından biridir. İnsanların sitenizi nasıl ziyaret edeceği ve genel markanızı yansıtır. Çoğu şey için, daha düşük bir fiyat etiketi düşük kaliteyi gösterir ancak alan adlarında durum böyle değil. Bu yazımızda en uygun fiyata nasıl domain bulabileceğinizi anlatacağız.

Ucuz domain satın almak için bize tüm firmaların fiyatlarını karşılaştırmalı olarak sunan bir kaç site mevcut bu siteler aracılığıyla satın almak istediğiniz alan adı uzantısının en düşük fiyata hangi firmada satıldığına ve yenileme ücretlerine göz atabilirsiniz. Ucuz domain satın almak isteyenler için tld-list biçilmiş bir kaftan 🙂 Bu internet sitesi sayesinde en güncel fiyatlardan ve indirimlerden haberdar olabilirsiniz.

En ucuz .com domain satan firmalara göz atmak için: https://tld-list.com/tld/com

En ucuz .net domain satan firmalara göz atmak için: https://tld-list.com/tld/net

En ucuz .org domain satan firmalara göz atmak için: https://tld-list.com/tld/org

Diğer 3.500 alan adı uzantısının en uygun fiyata satıldığı firmalara göz atmak için: https://tld-list.com/

Alan Adı nedir?

Basitçe söylemek gerekirse, bir alan adı bir siteye erişmek için kullandığınız tanımlanabilir bir addır. Perde arkasında ise İnternet bir dizi sayı üzerinden işlemektedir. Her bir bilgisayar, mobil cihaz ve web sitesinin benzersiz bir IP adresi vardır. İnternet Protokolü adresi olarak da bilinen IP adresi, cihazların bir sitenin sunucusuna erişmek ve ekranınızda görünmesi için verileri indirmek için kullandığı şeydir.

IP adresleri çok uzun ve hatırlanması zor. Bu nedenle, ortalama bir İnternet kullanıcısı için işleri kolaylaştırmak amacıyla alan adları geliştirildi. Alan adı IP adresine kayıtlıdır. Bir ziyaretçi etki alanınızı tarayıcısının adres çubuğuna yazdığında bilgisayarınız çok büyük bir İnternet telefon rehberi gibi olan, Etki Alanı Adı Sistemi sunucusunu hızlı bir şekilde tarar. Sunucu bilgisayara etki alanının hangi IP adresine bağlı olduğunu söyler ve tarayıcıyı o dijital alana getirir. Tüm bunlar saniyeler içinde gerçekleşir.

Kulağa karmaşık gelse de süreç nispeten basittir. Günün sonunda alan adları interneti çok daha erişilebilir hale getiriyor. Rastgele bir sayı dizisini hatırlamak yerine, favori sitenize erişmek için akılda kalıcı bir alan adı kullanabilirsiniz.

İyi bir alan adı, web sitenizin pazarlamasının tüm yönleri için büyük ölçüde faydalı olabilir. SEO, e-posta pazarlaması ve çevrimiçi varlığınızın geri kalanı web sitenizin marka adının tanınmasına bağlı olabilir.

Alan Adı Uzantısı Nedir?

Alan adı uzantıları, URL’nizde alan adınızın ardından gelen harflerdir. Bunlara ayrıca üst düzey domainde denir. Buna “.com” veya “.gov” u örnek verebiliriz. Alan adı uzantıları bir dizi farklı amaca hizmet eder. Öncelikle, sitenin misyonunu veya coğrafi konumunu belirlemek için kullanılırlar. Örneğin, “.com” ticari siteler içindir, “.gov” ise hükümetle ilgili siteler için ayrılmıştır.

Uzantılar, genellikle ICANN tarafından koordine edilir ve düzenlenir. Bu kuruluş, yeni alan adı uzantılarının ortaya çıkmasından sorumludur. Herkes “.org” ve “.net” alan adı uzantılarına aşina olsa da, aslında aralarından seçim yapabileceğiniz 1000’den fazla alan var. ICANN’in yeni genel alan adı uzantısı etki alanı programı, sitenizin öne çıkmasına yardımcı olabilecek bir dizi benzersiz uzantı ile karşımıza çıkıyor.

Uzantılar, alan adınızın önemli bir parçasıdır çünkü bunun için ayrıca ödeme yaparsınız. Başka birinin haklarını ihlal etmediği veya halihazırda alınmış olmadığı sürece neredeyse istediğiniz herhangi bir alan adını kaydedebilirsiniz. Kullanabileceğiniz çok sayıda alan adı uzantısı vardır. Çoğu durumda, kayıt ve yenileme maliyetlerini belirleyen şey uzantının popülerliğidir.

Domain ve Hosting Farkı Nedir?

Yeni web sitesi sahipleri genellikle alan adlarını barındırma hizmeti ile karıştırır. Her ikisi de sitenizin kitleler tarafından görüntülenmesinde önemli bir rol oynasa da ikisi kendi ayrı maliyetleri olan tamamen farklı iki şeydir. Domain, ziyaretçileri sitenize yönlendirmek için kullanılan alandır. Barındırma, sitenizin gerçekte depolandığı yerdir. Ziyaretçiler, sitenizin tüm içeriğinin ve verilerinin bulunduğu barındırma sunucusuna domain üzerinden erişir.

Birçok hosting sağlayıcısı, genellikle kafa karışıklığının kaynağı olan domain hizmetleri de sunar. Ancak, alan adınızı hosting sağlayıcınıza kaydettirmeniz gerekmez. Birden çok şirket ve hizmeti kullanabilirsiniz. Yine de, alan adını barındırma sağlayıcısına kaydettirmek bazı avantajlar sağlar. Birincisi, yalnızca bir şirkete ödeme yaparsınız. Bu, organize olmanıza yardımcı olabilir ve harcamaların takibini kolaylaştırabilir. İkinci olarak, yeni bir üye iseniz birçok sağlayıcı ilk yılınız için ücretsiz ve uygun fiyatlı bir alan adı sunar.

Alan Adlarının Maliyeti Genel Olarak Ne Kadar?

Bir alan adının fiyatı birçok farklı faktörden etkilenir. En büyüğü, alan uzantısının popülerliği ve genel kullanılabilirliktir. Ucuz bir alan adı için yılda yaklaşık 15,00 dolar ödemeyi bekleyebilirsiniz. İlk yılınızda fiyatlar 0,99 ABD doları kadar düşük olabilir. Birçok kayıt şirketi ve barındırma şirketi yeni müşteriler kazanmak için cazip tanıtım ücretleri sunar.

İlk yıldan sonra, aktif kalmasını sağlamak için alanınızı yıllık olarak yenilemeniz gerekecektir. Bu noktada, ucuz alan adları için genellikle 10,00 ila 30,00 ABD doları arasında olan normal fiyatı ödeyeceksiniz. Bazı domain firmaları, alan adını tek seferde yıllarca kaydettirmenize de izin verir; bu dolgun yenileme ücretlerini ödemenin önüne geçebilmek için harika bir seçenektir.

Bu fiyatlar ucuz alan adlarının ortalama maliyetini yansıtıyor. Popüler bir alan adına yatırım yapmak istiyorsanız, epeyce bir para harcamanız gerekebilir. Popüler uzantılar yılda yüzlerce dolara mal olabilir. Mevcut bir alan adı satın almak istiyorsanız, fiyat daha da yükselir. Bazı .com uzantılı alan adları geçmişte birkaç milyon dolara satıldı.

Domain Fiyatına Neler Dahil?

Bir alan adı için ödediğiniz fiyat, kayıt operatörünün yapması gereken tüm temel hizmetleri içermelidir. Bu, yeni alan adınızı kaydetmeyi ve onu IP adresine atamayıda içerir. Kayıt ve yenileme fiyatı, ICANN ücretini de içermelidir. ICANN, web üzerindeki her alan adı için çok küçük bir yıllık ücret alır. Domainler Transferler için de ücretlendirilir. Şu anda, ICANN ücreti yalnızca 0,18 ABD dolarıdır.

Bazı domain firmaları ek hizmetler de sunar. En popüler olanı, WHOIS veritabanındaki bazı kişisel bilgilerinizin gizli tutulmasına yardımcı olan alan adı gizliliğidir. Bu ek bir ücrete tabidir. Bazı firmalarda gizli ücretlerle de karşılaşabilirsiniz. Seçtiğiniz kayıt firmasının gereksiz ücretler almadığından emin olmak için küçük yazıları okuduğunuzdan emin olun.

Doğru Bir Alan Adı Nasıl Seçilir ?

Sitenizin marka kimliği ve İnternet varlığı söz konusu olduğunda alan adınız çok önemlidir. Ziyaretçilerin sitenizi ziyaret ettiklerinde karşılaşacakları ilk şey budur. Alan adı hizmetlerini satın almadan önce, sadık kalabileceğiniz iyi bir fikir bulmak için biraz zaman ayırın. İşte bir site kurarken veya bir blog başlatırken en iyi alan adını nasıl seçeceğinize dair birkaç ipucu.

Sitenizi Temsil Edin

Bir alan adı her zaman siteyi temsil etmelidir. Ziyaretçilere, tıklamadan önce ne ile karşılaşacakları konusunda iyi bir fikir vermelidir. Bir alan adı seçmenin en popüler yöntemi, kişisel adınızı veya şirket adınızı kullanmaktır. Ayrıca konumunuzu, pazar nişinizi veya başka herhangi bir anahtar kelimeyi de kullanabilirsiniz.

Hatırlamayı Kolaylaştırın

Alan adlarının akılda kalıcı olması amaçlanmıştır. Kısa çizgilerden veya rastgele sayılardan uzak durun. Karakter ne kadar azsa o kadar iyidir. Ziyaretçilerinizin kafasını karıştırmak veya onların yanlışlıkla sizin olmayan bir siteyi ziyaret etmelerini sağlamak istemezsiniz. Alan adınızı yüksek sesle söylemeyi deneyin. Telaffuz etmesi kolaysa, hatırlaması daha kolaydır.

Yasal ve Kullanılabilir Olduğundan Emin Olun

Bir alan adı satın almayı denemeden önce, kullanılabilir olduğundan emin olmanız gerekir. Hızlı bir Google araması yapın ve WHOIS veritabanına bir göz atın. Veritabanı her kayıtlı alanı içerir. İstediğiniz ismin zaten alınmış olduğunu fark ederseniz, veri tabanını kullanarak sahibin bazı iletişim bilgilerini bulup ulaşabilirsiniz.

Dikkate alınması gereken bir diğer husus, ismin yasallığıdır. Bir alan adı için ödeme yaptıktan sonra uğraşmak isteyeceğiniz son şey bir davadır. Adın herhangi bir ticari marka içermediğinden emin olun.

Bir Alan Adı Oluşturucu Kullanın

Tüm bunların dışında bir alan adı oluşturucusu kullanabilirsin. Gelişmiş jeneratörler, yalnızca birkaç dakika içinde harika bir alan adı bulmanıza yardımcı olabilir. Alakalı ve akılda kalıcı seçenekler oluşturmak için sitenizle ilgili temel bilgileri anahtar kelime olarak belirleyin. Bu işlem için www.leandomainsearch.com sitesini kullanabilirsiniz.

Bir Domain Firmasında Hangi Özellikler Aranmalı

Düşük fiyatların dışında, doğru alan adı hizmetini ararken bakmanız gereken birçok şey vardır. Tüm kayıt şirketleri aynı şekilde çalışmaz. Kendinizi gelecekte bazı baş ağrılarından kurtarmak için aşağıdaki faktörleri aklınızda bulundurun.

Doğru Akreditasyon ve Sağlam Bir İtibar

Kayıt şirketlerinin ICANN tarafından akredite edilmesi gerektiğinden daha önce bahsetmiştik. Bu akreditasyonu aramak önemlidir. Paranızı almak için saygın domain firmaları gibi davranan pek çok vicdansız firma var. ICANN’den bu onay mührünü almak için şirketlerin bir dizi gereksinimi karşılaması gerekir. Bu, domain piyasasının düzenlenmiş ve dürüst kalmasına yardımcı olur.

ICANN, kolaylık sağlamak için akredite kayıt şirketlerinin bir listesini tutar. Hangi şirketlerle çalışılacağını hızlı bir şekilde belirlemek için kullanılabilir. Bununla birlikte, itibar söz konusu olduğunda kendi başınıza biraz daha araştırma yapmanız gerekecek. Şirketin ne kadar süredir faaliyette olduğunu öğrenmek iyi bir fikirdir. İyi bir hizmet geçmişi her zaman iyiye işaret eder.

İyi Müşteri Desteği

Kullanacağınız domain firması, sorunlar ortaya çıktığında iletişime geçebileceğiniz iyi bir destek ekibine sahip olması gerekir. Web sitelerine bir göz atın ve bir bilgi veritabanı veya SSS bölümü olup olmadığına bakın. Ayrıca, hangi iletişim yöntemlerinin mevcut olduğuna bakın. Canlı sohbet özelliğine, telefon numarasına ve bilet sistemine sahip olmak, ihtiyaç duyduğunuzda yardım almanızı çok daha kolay hale getirecektir.

Opsiyonel özellikler

Son olarak, yatırım yapmak istediğiniz ek özellikleri arayın. NameCheap’in WHOIS Koruması gibi özel alan özellikleri, kişisel bilgilerinizi gizlemek için harikadır. Cüzi miktarlarda ödeme yapmanız gerekir ancak e-posta adresinize spam mailler gönderilmesinin önüne geçer ve rastgele yabancıların sizinle iletişim kurmasını önleyebilirler.

Alan Adı Kaydı Dolandırıcılığı ve Tuzakları

Ne yazık ki, alan adları için en düşük fiyatı ararken kaliteli hizmet sunmaktan çok parayı önemseyen şirketlerle karşılaşacaksınız. Acemi web sitesi sahiplerinin yaşadığı birkaç dolandırıcılık ve tuzak vardır. Bu sorunlar uzun vadede size daha fazla paraya mal olabilir, bu yüzden dikkatli olmanız gerekir. Sanki bu yeterli değilmiş gibi, bu tuzaklardan bazıları gerekli kılıflara sokulduğu için tamamen yasaldır.

En yaygın sorunlardan bazıları WHOIS gizleme hizmeti gelir. Kayıt işlemi bittikten sonra bazı firmalar veri tabanındaki kişisel bilgilerinizde değişiklik yapmanız için sizden ücret talep edecektir. Hata sizin hatanızdan kaynaklanmasa bile fazladan ödeme yapmanız gerekecektir.

Bu yazımızda en ucuz domain nereden alınır ? sorusuna yanıt vermeye çalıştık. Bu yöntemin yanı sıra manuel olarak internet sitelerini gezerek fiyatları karşılaştırabilirsiniz.
 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli
Makale göwnderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478
Boğazlıyan bayan escort Ilıca bayan escort Avsallar bayan escort Çorlu bayan escort Gediz bayan escort Çaycuma bayan escort Armutlu bayan escort Bayramiç bayan escort Aybastı bayan escort Ayvalık bayan escort Akdağmadeni bayan escort Evren bayan escort Avsallar bayan escort Çerkezköy bayan escort Emet bayan escort Alaplı bayan escort Altınova bayan escort Ayvacık bayan escort Altınordu bayan escort Altıeylül bayan escort Bilecik mutlu son Beylikdüzü mutlu son Burhaniye mutlu son Bulancak mutlu son Bozüyük mutlu son Bingöl mutlu son Beyoğlu mutlu son Canik mutlu son Çan mutlu son Bucak mutlu son Mamak mutlu son Çerkezköy mutlu son Bartın mutlu son Çorlu mutlu son Maraş mutlu son Denizli mutlu son